ABD Başkanı Trump: Almanya enerjide Rusya'nın esiri
ABD Başkanı Trump, "Almanya enerji için Rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. Bu nedenle Almanya Rusya'nın bir esiri." dedi.
ajanslar

Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO Zirvesi başladı.

Zirvede konuşan ABD Başkanı Donald Trump, "Almanya enerji için Rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. Bu nedenle Almanya Rusya'nın bir esiri." dedi.

Trump "NATO ülkeleri geçen yıl savunma harcamalarını 40 milyar dolar artırdı ama bu yetmez" dedi ve ekledi:

"ABD çok fazla harcıyor diğer ülkeler ise az harcıyor, özellikle de bazıları. On yıllardır devam eden bu durum ABD'nin vergi mükellefleri için adil değil. Bunu adil kılacağız.

"Almanya gibi bazı ülkeler bunu 2030'a kadar azıcık artırma sözü verdiler. Öyle olmaz, hemen artırmaları lazım. Almanya zengin bir ülke."

Trump ayrıca ABD'nin Avrupa'nın savunmasına yardım ederken Almanya'nın Rusya ile gaz anlaşması yapmasının "çok uygunsuz" olduğunu söyledi.

İkili ticaret

ABD'nin AB'den ithalatı, AB'ye ihracatından daha fazla. Bu durumdan da şikayetçi olan Trump, "Hem çiftçilerimizin, işçilerimizin ve şirketlerimizin Avrupa'da iş yapmasını imkansız kılıyorlar hem de onları NATO aracılığıyla savunmamızı istiyorlar" diyor.

Trump geçen ay AB, Kanada ve Meksika gibi müttefiklerinden çelik ve alüminyum ihracatına yeni gümrük vergileri getirmiş, AB ise buna motosiklet ve portakal suyuna gümrük vergisiyle yanıt vermişti.