MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin „Temaslar Verimli Geçti“

TBMM Dışişleri Komisyonu Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Alt Komisyonu üyelerinden oluşan heyet, Almanya, Hollanda ve Belçika’yı kapsayan ziyaretlerinin tamamladı.

AK Parti İstanbul milletvekili Zafer Sırakaya’nın başkanlığını yaptığı heyette AK Parti Denizli milletvekili Ahmet Yıldız, MHP İstanbul milletvekili Cemal Çetin, CHP Hatay milletvekili Mehmet Güzelmansur, İP’den Erzurum milletvekili Naci Cinisli bulunuyor. Heyet Berlin’de ilk olarak Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek Almanya’daki Türk toplumunun sorunlarını dinledi. Büyükelçilikte Din Hizmetleri Ataşesi, Aile ve Çalışma, Adalet, Eğitim ve İçişleri Müşavirleri ile de görüşen heyet, burada teknik konularda bilgi aldı. Heyet daha sonra Federal Meclis AB İşleri Komisyonu üyesi Oliver Wittke, CDU milletvekili Markus Grübel, SPD milletvekili Uli Grötsch, ile görüştü. Berlin’de Anadolu Ajansı Almanya temsilciliğini ziyaret eden heyet, yetkililerle görüştü.

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları alt komisyonu temsilcileri Köln temasları kapsamında Almanya Türk Federasyon Köln Türk Ocağı, Uluslarası Demokratlar Birliğini, DİTİB, İGMG, Alevi-Bektaşi Kültür Enstitüsü, ziyaret ederek, Almanyada yaşayan vatandaşlarımızın sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Türkiye Cumhuriyeti Köln Başkonsolosluğunda Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda basın mensuplarıyla Almanyada yaşayan vatandaşlarımızın sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunan heyet, Belçika’ya geçerek. Flaman Bölgesi Hükümeti Başbakan yardımcısı, İçişleri ve Entegrasyon Bakanı Sayın Bart Somers ile Belçika‘da yaşan Türk toplumunun sorunları hakkında görüşme yaptı. Brüksel temasları kapsamında Belçika Temsilciler Meclisi Dış İlşkiler Başkanı Sayın Els Van Hoof’la Belçika‘da yaşan Türk toplumunun sorunları hakkında görüşme gerçekleştirdi. TBMM, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topulukları alt komisyonu heyeti Belçika Türk Federasyon Genel Merkezinde Federasyon yönetim kurulu üyeleri ile sohbette bulundu.

TC Belçika Büyükelçiliğimizde Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve Basın Mensuplarıyla Belçikada yaşayan vatandaşlarımızın sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunan heyet, Hollanda’ya geçerek, Hollanda Sosyal İşler ve İstihdam Bakanı Sayın. Wouter Koolmees’le Hollanda’da yaşayan Türk Toplumunun uyum süreci, aile birleşimi ve diğer sorunları ile ilgili görüşmede bulundu.

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları alt komisyonu olarak Rotterdam Başkonsolosluğumuzda Hollanda’da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile Hollanda’da yaşayan Türklerin sorunlarını dinleyerek, Avrupa türklüğünün temsilcileriyle görüş alışverişinde bulundular.

TBMM Dışişleri Komisyonu Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Alt Komisyonu heyetinde bulunan Avrupa Türk konfederasyonu genel başkanı, MHP İstanbul Milletvekili, Sayın Cemal Çetin, temaslarının sonunda yaptığı açıklamada, Almanya, Belçike ve Hollanda ziyaretlerinin çok verimli geçtiğini söyledi. Komisyon olarak Almanya, Hollanda ve Belçika’daki Türk STK’larla görüşeceklerini ve ilgili ülkelerdeki siyasetçilerle de fikir alışverişinde bulunduklarını dile getiren MHP İstanbul Milletvekili Sayın Cemal Çetin, “Bu temaslarımızda Avrupa Türklüğünün sorunlarını bir kez daha gözlemleme imkânımız oldu. Avrupa Türklüğünün sorunlarını tespit ederek var olan sorunlarını çözmek amacıyla çalışmalarımızı devam edecektir” diye konuştu.

MHP İstanbul milletvekili Cemal Çetin de komisyonun Avrupa Türklüğünün meseleleri bizzat takip ederek belirli format içerisinde TBMM Genel Kurulu’na getirilip çözülmesi noktasında önemli rol oynayacağına inandığını belirtti. Sayın Cemal Çetin, Almanya’da veya Avrupa’nın diğer ülkelerinde sıkıntıların yanında buradaki insanların Türkiye’deki işlerinde sıkıntıları bulunduğunu, o nedenle komisyonun hem buradaki sıkıntıların hem de Türkiye’deki sıkıntıların çözümünde çok fayda sağlayacağını vurguladı. Heyet olarak Avrupa Türklüğünün karşı karşıya kaldığı sorunları birinci ağızdan dinlemiş olduk. Sorunlarını hızlı çözme konusunda komisyonumuz olarak tespit ettiğimiz  Avrupa türklüğünü ilgilendiren konuları komisyonda değerlendirdikten sonra bir rapor halinde getirerek TBMM’ye sunacaklarının altını çizdi.