Emeklilere Minijob Müjdesi
AA.

Türkiye’den borçlanarak emekli olanların çağrısı yanıt buldu. Emekli aylığı alana 450 euroya kadar olan işlerde çalışma hakkı getiriliyor

Hükümet çok sayıda bakanlığın alanına giren düzenlemelerle ilgili yasa teklifinde son aşamaya geldi. Yurtdışında yaşayanlardan, Türkiye’den emekli olanların, yine yurtdışında ikinci bir işe girmeleri durumunda emeklilik aylıkları kesiliyordu.

Yeni düzenlemeyle, yurtdışında kısmi zamanlı işe girenlerin Türkiye’den aldıkları emekli maaşları kesilmeyecek. Hükümet, Türkiye’den borçlanarak emeklilik hakkı elde eden Avrupa Türklüğünün emekli maaş almaları durumunda yaşadıkları ülkede yarı zamanla çalışmama şartını kaldırıyor.

MHP  İstanbul milletvekili Avrupa Türk Konfederasyon genel başkanı Sayın Cemal Çetin, hazırlanan yasa teklifi, yakında meclise getirilip kısa sürede yasalaşmasını beklediğini ifade etti.

Avrupa Türklüğü, daha evvel Türkiye’den emekli maaşı bağlandığında 450 euroluk işlerde çalışabiliyordu. Daha sonra gelen kısıtlama ile emekli olan Avrupa Türklüğü düzenlemeye göre, minijob denilen işlerde çalışılması halinde Türkiye’den bağlanan emekli maaşı kesiliyordu.